Instalacja Windowsa, przygotowanie. Proces instalacji opiszę na podstawię Windowsa 8.1 (w starszych wersjach wygląda to bardzo podobnie).

1.Na początku wybieramy wersję pod nasz sprzęt:
Po przejściu w link odczekaj 5 sekund i kliknij SKIP AD, w prawym górnym rogu ekranu (musisz to zrobić 2 razy na bc.vc i adf.ly)

(wersja zwykła Windows 8.1 lub Windows 8.1 Pro - zależnie od klucza)
jeśli mamy mniej niż 3GB ramu (wersja 32-btowa obsługuje maksymalnie do 3,25 - 3,5GB ramu)
jeśli mamy 4GB lub więcej

Aby uniknąć błędów podczas pobierania, zalecam pobierać przez program Internet Download Manager, dodatkowo program przyśpieszy nam
pobieranie ponieważ pobiera plik w częściach. Dla stabilnego łącza 4Mb/s (512KB/s) pobieranie będzie wynosiło stałe 570-600KB/s.

2.Po pobraniu należy wypakować obraz za archiwum a następnie nagrać:
Do nagrania na płytę polecam program: Windows 7 USB/DVD Download Tool (/// włącz program i postępuj według instrukcji
Do nagrania na pendrive polecam program: Rufus /// włącz program, wybierz obraz (.iso) i kliknij start
Uwaga: dla wersji 32-bitowej jest wymagany pendrive o pojemności minimum 4GB a dla 64-bitowej 8GB.

3.Po nagraniu:
Resetujemy komputer i przy ponownym uruchamianiu wywołujemy menu bootowania, może to być przycisk, ESC, F1, F2, F11, F12 (po włączeniu komputera powinno
się wyświetlić na 1-2 sek jaki przycisk odpowiada za wywołanie menu) - po czym wybieramy pendrive lub napęd DVD (zależy na co nagrałeś system).

4.Proces instalacji:
Gdy już wszystko się załaduje klikamy dalej, zainstaluj teraz. Wpisujemy klucz GCRJD-8NW9H-F2CDX-CCM8D-9D6T9 (zainstaluj wersję Pro) i akceptujemy
postanowienia licencyjne.
Następnie wybieramy "Niestandardowa tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane)". Teraz możemy tworzyć partycje według własnych upodobań.
Najlepiej minimum 2 partycje, 1 na system 1 na dane, no chyba że masz dysk SSD to wiadomo, tutaj przykład na zwykłym dysku HDD:

Dysk 500GB: Partycja systemowa (C) 100-250GB reszta na partycję (D) czyli dane.
Dysk 1TB: Partycja systemowa 100-300GB reszta na partycję (D) czyli dane.

Przy utworzeniu partycji systemowej tworzy się dodatkowa partycja "zastrzeżone przez system" o wielkości 350 MB. na której przechowywane są informacje odnośnie bootowania. Partycja ta jest szczególnie przydatna w momencie, gdy chcemy zainstalować na komputerze więcej niż jeden system operacyjny. W niektórych przypadkach jej istnienie może jednak przeszkadzać i warto ją w takim przypadku usunąć.
Aby się jej pozbyć usuwamy główna partycję którą mieliśmy przeznaczyć na instalację systemu i rozszerzamy maksymalnie partycję "zastrzeżone przez system". W ten sposób zyskujemy "dodatkowe" 350 MB i na tej partycji instalujemy system.

5.Kończenie instalacji:
Wybieramy kolor, i tutaj lepiej samemu dostosować ustawienia niż wybrać "ustawienia ekspresowe", ja tam prawie wszystko wyłączam, z resztą popatrz co ci jest potrzebne a co nie.
Łączymy się z siecią (jeśli Wi-Fi) i przechodzimy do łączenia z kontem Microsoft. Jeśli takowego nie chcemy klikamy "Utwórz nowe konto" i poniżej będzie konto lokalne.
Na końcu będzie jeszcze chwilowa konfiguracja i będzie można korzystać z systemu.

6.Po instalacji:
Zainstaluj wszystkie aktualizacje z Windows Update (może też znaleźć sterowniki do sprzętu, jednak polecam instalować je ręcznie) zainstalować np. program CPU-Z, sprawdzić jaką mamy płytę główną, kartę graficzną (na stronie producenta płyty głównej powinno być większość sterowników do naszego sprzętu).
Jeśli chodzi o laptopy to wystarczy wpisać w google "model laptopa download drivers" i ze strony producenta pobrać wszystkie potrzebne sterowniki.
Tutaj więcej odnośnie instalacji sterowników.
Na koniec sprawdź jeszcze w Menadżerze zadań czy czegoś nie brakuje.

7.Instalacja Programów:
Po przejściu powyższych punktów przyjdzie czas na instalację potrzebnych Ci programów. Przed instalacją czegokolwiek polecam zainstalować program Unchecky
przynajmniej w w jakiejś części ochroni was system przed instalacją różnych śmieci, typu niepożądane programy, różne śmieciowe dodatki do przeglądarki itp. itd., a jeśli już się coś dostanie to polecam użyć programu AdwCleaner.